„Cudowny Chłopak” – film o pewnej dawce emocji

Auggie Pullman (Jacob Tremblay), to główna postać w nowym filmie  Stephena Chbosky  o tytule „Cudowny Chłopak”. Auggie jest rozgarniętym 10-letnim chłopcem ze słodkim wysokim głosem, wzorkiem aniołka i wrodzonej deformacji twarzy, po licznych operacjach twarzy. Jego lewe oko ciągnie twarz w dół,  uszy są wrośnięte w twarz, która  otoczona jest różowawym pierścieniem blizny. Pomimo takiej deformacji twarzy, to zwyczajny dzieciak, którego wygląd wymaga trochę przyzwyczajenia, ale jak sam mówi o sobie, nie jest „upiorem z opery”. Auggie to również  maniak naukowy, który uwielbia gry  „Star Wars” i Minecraft, lody i X-Box a przy tym lubi rozmyślać o  kosmosie. Lubi chodzić w zabawkowym hełmie astronautów, który ukrywa jego twarz i chroni przed złośliwościami. ” Cudowny Chłopak ” to dramat o rozbrajająco zrównoważonej empatii, połączony z pewną dawką  dowcipu i wzruszającym klimacie filmów amerykańskich.

Auggie uczył się  w domu przez swoją matkę, Isabel ( Julia Roberts ), w przytulnym brooklyńskim domu. Ale teraz, gdy ma 10 lat, ona i  Nate ( Owen Wilson ), podjęli decyzję o wysłaniu go do gimnazjum. Zdają sobie sprawę,  że nie mogą go przez cale życie chronić przed światem.

Roberts i Wilson tworzą fascynujący zespół aktorów, którzy  grają kochających rodziców,o  niezwykłej  wrażliwości, a z drugiej strony postępujący racjonalnie do otaczającego ich rzeczywistości. Ich największym pragnieniem jest aby ich syn stał się częścią społeczeństwa czego też chce Auggie,  chociaż dzieci, które poznaje w Beecher Prep School, nie ułatwiają tego. Pod koniec pierwszego dnia jego nauki nadano mu przezwisko „Barf Hideous” i traktują go jak dziwaka.

Jeśli chodzi o głównego bohatera całej historii, Auggiego, to Jacob Tremblay stworzył fantastyczną kreację, która  jest równie dobra, jeżeli nie lepsza niż jego rola w Pokoju. Młody chłopiec ze zdeformowaną twarzą potrafi zarówno rozbawić swoimi pokładami humoru, wzruszyć rozterkami na temat przyjaźni, jak i wywołać ogromny ból w naszym sercu, gdy cierpi odrzucony przez środowisko. To wszystko zostaje wzmocnione świetnymi obrazami, które podaje nam bardzo bujna wyobraźnia chłopca.

„Cudowny Chłopak” jest  adaptacją powieści RJ Palacio z 2012 roku i  jest mniej zuchwały niż ” The Perks of Being a Wallflower”. Chbosky doskonale zrozumiał osobowość dzieci, co jest  rzadkim darem. Pozwala filmowi oddychać, nie chcąc ograniczać dramatu do punktu widzenia Auggiego. Opiera się na jego łagodnym smutku i tęsknocie, ale otwiera się na rozdziały opowiadane z perspektywy Jacka (Noah Jupe), jego kolegi z klasy , który wygląda na to, że może stać się kumplem Auggiego, tylko po to, by pozostawić go z poczuciem że nie może nikomu ufać a także siostry Via (Izabela Vidoovic), która jak okazuje się jest najbardziej skomplikowaną postacią w filmie.

Chbosky ma szósty zmysł, który pozwala, by dramat płynął od anegdoty do anegdoty. Urocze wakacje Auggie’ego, Halloween czy niechcianych zagrywek innych dzieci, jednak jak okazuje się najważniejszym przesłaniem tego filmu to słowo „przyjaźń”.  „Cudowny Chłopak” to film, który jest świetnie dopasowany do tego, o co chodzi w dzisiejszych czasach. Pokazuje  dzieci, które odcinają się od swoich uczuć, poddającym się mrocznej stronie siebie, by być jeszcze lepszym.

„Cudowny Chłopak” to porywająca opowieść o tym, że nie łatwo być innym a przede wszystkim nikt nie chce być inny. Premiera filmu w Polsce zapowiedziana jest na 19 stycznia 2018, a my już teraz zachęcamy do obejrzenia materiału, gdzie aktorzy opowiadają o filmie:

admin