Ekstremalne hotele lodowe dla wytrwałych

Idea lodowych hoteli narodziła się z chęci przekucia tego, co dominuje środowisko koła podbiegunowego w atrakcję turystyczną. Zaczęło się od małego igloo zbudowanego pod koniec lat 80-tych w Szwecji. Dzisiaj pomysł podchwyciły także inne kraje, promując obiekty o powierzchni liczonej w tysiącach metrów kwadratowych. Zbudowany z lodu i ze śniegu, co roku przyciąga zupełnie nową architekturą i atrakcjami. Ale spiesz się go zobaczyć, zanim wiosną spłynie do najbliższej rzeki.

LODOWY HOTEL, JUKKASJÄRVI, SZWECJA

Lodowy hotel Jukkasjäroi był pierwszym i największym tego typu. A mieści się w małym miasteczku 200 km od koła podbiegunowego, w którym mieszka raptem 1100 osób i prawie tyle samo psów. Co roku jednak odwiedza je około 50 tysięcy przyjezdnych mających nadzieję zobaczyć zorzę polarną. Hotel o powierzchni 5,500 metrów kwadratowych zbudowany jest z tysiąca ton lodu i 30 tysięcy ton mieszanki śniegu i lodu, która wzmacnia konstrukcję. Dosłownie wszystko jest tam zbudowane z lodu: łóżka z bloków lodowych, lodowe sofy, lodowy barek… na szczęście łazienki są podgrzewane. Hotel działa od grudnia do kwietnia, a potem zaczyna topnieć.

HOTEL DE GLACE, QUEBEC , KANADA

Luksusowy Hotel de Glace, nieopodal Quebecu jest co roku projektowany i budowany w kilka tygodni. Można w nim znaleźć wielkie lodowe zjeżdżalnie i kapliczkę ślubną (oczywiście lodową).

IGLO VILLAGE, GRANDVALIRA, ANDORA

Kto powiedział, że musisz jechać na północ, żeby cieszyć się temperaturą poniżej zera? Wytworny Igloo Hotel ma tylko cztery pokoje i jest położony na wysokości 2,350 metrów w Pirenejach. Możesz więc podjeżdżać nartami pod własne drzwi, a wieczorami wybierać się na spacery na rakietach śnieżnych.

KAKSLAUTTANEN ARCTIC RESORT, SAARISELKÄ, FINLANDIA

W Arctic Resort Kakslauttanen w Finlandii możesz się zatrzymać w ciepłym igloo z dachem ze szkła tak, żeby można było oglądać zorzę z łóżka. Kakslauttanen mieści się około 250 km na północ od Koła Podbiegunowego, co może się wydawać daleko, ale z lotniska Ivalo to tylko pół godziny drogi.

 

admin