Filmy dokumente, których nie możesz pominąć na Netflix

Współczesne dokumenty to produkcje realizowane z wielkim rozmachem, w których nie brakuje głębokiego przekazu. Kosmiczna misja, wyzwanie, któremu teoretycznie nikt nie podoła, piekło wojny, ciężar sławy – ambitna tematyka połączona z kunsztowną reżyserią to najlepszy przepis na spektakularną produkcję. 

Przedstawiamy zestawienie najlepszych filmów dokumentalnych, które warto obejrzeć  w te Święta Wielkanocne.

Becoming

Foto: Netfix

Jeśli podobała Ci się książka byłej pierwszej damy, koniecznie obejrzyj ten dokument. Fill jest niezwykle  pouczający i  podnoszący na duchu, dając widzom wgląd w życie Michelle Obamy w  Białym Domu i jej nadzieje na lepsze jutro.

 13th

Foto: Netfix

Wstrząsający film dokumentalny analizuje historię systemowego rasizmu w Stanach Zjednoczonych, który prowadzi  do niesprawiedliwego masowego uwięzienia czarnych obywateli. W recenzji tego dokumentu Boston Globe napisał: „Pilną kwestią, którą omawia ten dokument, jest to, że rzeczy mogą się zmienić, jeśli wiedza może zostać przekształcona w rozpęd, a rozmach może stać się prawodawstwem”.

Sekretna Miłość

Foto: Netfix

Film przedstawia piękną, słodko-gorzką historię miłosną między Pat i Terry, dwiema kobietami, które zakochały się pod koniec lat czterdziestych i utrzymywały swój związek w tajemnicy przez siedem dekad. Film dokumentalny jest intymny i wzruszający, ale nigdy nie zapomina o walce, z którą spotkała się ta para i niezliczone inne pary LGBTQ.

Cheer

Foto: Netfix

Cheer, sześcioodcinkowy serial dokumentalny o zespole kibiców Navarro College, sprawi, że będziesz płakać, śmiać się i zdecydowanie wiwatować, podkreślając czas, odporność i wysiłek, jaki utalentowani sportowcy wkładają w ich rzemiosło. Cheer jest naprawdę inspirujący i pozwala widzom lepiej zrozumieć często trywializowany świat cheerleaderek.

Lenox Hill 

Foto: Netfix

Lenox Hill jest w zasadzie prawdziwą wersją Chirurgów, oferującą widzom intymne spojrzenie na życie czterech lekarzy, którzy poświęcają swój czas opiece nad pacjentami w szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku. Pierwszy sezon z ośmioma odcinkami jest emocjonalnie wciągający, inspirujący, a czasem przerażający, pokazując widzom wszystkie aspekty pracy lekarza.

R. Kelly: jego wszystkie ofiary

Foto: Netfix

To serial dokumentalny, w którym odkrywa się historię rzekomego drapieżnego zachowania seksualnego piosenkarza R&B R. Kelly’ego. Choć może to być trudne do oglądania, dokument  daje oskarżycielom muzyka i ich rodzinom szansę na wreszcie zabranie głosu i opowiedzenie swoich historii. Cała seria sześciu odcinków jest wstrząsającym świadectwem tego, jak nasza kultura usprawiedliwia niepokojące zachowanie z powodu przywileju sławy.

Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego

Foto: Netfix

Przerażający serial dokumentalny Netflixa zawiera niespotykane dotąd wywiady audio z Tedem Bundy’m, seryjnym mordercą, który zamordował ponad 30 kobiet na kilka lat, zanim został złapany w 1978 roku.

Okresowa rewolucja

Foto: Netfix

Inspirujący i edukacyjny film dokumentalny, który otwiera bardzo potrzebną rozmowę o zdrowiu kobiet w wiejskich społecznościach Indii, gdzie miesiączka jest tematem tabu. Odświeża i podnosi na duchu oraz uświadamia małe rzeczy, które często bierzemy za pewnik.

Audrie & Daisy

Foto: Netfix

Ten ważny film dokumentalny przedstawia przypadki napaści seksualnych na dwie młode kobiety: Audrie Pott i Daisy Coleman. Obie zmarły później w wyniku samobójstwa. Te dwie historie są rozdzierające serce, a to, co mówi film o kulturze gwałtu „chłopcy będą chłopcami”, jest bardzo ważne.

Amanda Knox

Foto: Netfix

Sprawa Amandy Knox przykuła uwagę narodu w połowie lat 2000. (Knox, Amerykanka studiująca za granicą, została oskarżona o zamordowanie swojej włoskiej współlokatorki w 2007 r.) W tym filmie dokumentalnym opowiada historię własnymi słowami. A to  co powie, może cię zaskoczyć. 

Śmierć i życie Marshy P. Johnson

Foto: Netfix

Film bada życie i śmierć Marshy P. Johnson, aktywistki transpłciowej, która odegrała główną rolę w ruchu na rzecz praw gejów, a także zamieszek w Stonewall w Nowym Jorku w 1969 roku. W 1992 r. ciało zostało znalezione w rzece Hudson. Chociaż policja uznała jej śmierć za samobójstwo, wielu jej przyjaciół uważa, że została zamordowana. 

Ikar 

Fascynujący dokument, który bada największe skandale w historii sportu. Filmowiec Byan Fogel postanawia ujawnić prawdę o dopingu oraz o tym, jak sportowcy tacy jak Lance Armstrong mogą oszukiwać i nigdy nie oblać ani jednego testu na obecność narkotyków.

Mercury 13

Foto: Netfix

Mercury 13 daje nam inspirujące spojrzenie na 13 zapomnianych pilotek, które testowały  loty  kosmiczne w 1961 roku. Jednak odmówiono im możliwości podjęcia lotu  na Księżyc, ponieważ były kobietami.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *