Miasto na weekend: Bejrut

Nawet w trakcie naszej krótkiej wizyty w mieście nie sposób było nie zauważyć, że Bejrut aspiruje do miana kulturalnej i bankowej stolicy regionu. Piękna, odrestaurowana starówka, a w środku luksusowe sklepy, markowe butiki, drogie restauracje, hotele i dyskoteki, o najlepszych z nich opowiadali nam już żołnierze na granicy z Syrią. I tylko uzbrojeni po zęby żołnierze stojący na każdym rogu przypominają o tym, że nie tak dawno Bejrut był areną krwawych zmagań. Jeśli jednak w okolicy nie zdarzy się jakiś kolejny konflikt to Bejrut ma szansę znowu być modnym miejscem. Do którego na zakupy i na imprezy będą zjeżdżali turyści z całej Europy. Wyskok na weekend do Libanu będzie znowu modny, a Bejrut stanie się prawdziwie kosmopolityczną stolicą Bliskiego Wschodu.

Co warto zobaczyć?

Studio projektowe: David Nicolas

Niedługo po tym, jak David Raffoul i Nicolas Moussallem otworzyli studio projektowe Davida Nicolasa, jeden z ich zbiorów mebli przyciągnął wzrok New York Timesa. Rozgłos doprowadził ich do międzynarodowej sławy i z bardzo dobrego powodu: ich styl „retro-futurystyczny” jest natychmiast rozpoznawalny. Ich utwory są prawdziwym odbiciem kontrastujących kultur estetycznych, które współistnieją w Bejrucie, a sposób, w jaki je łączą, pokazuje głębokie zrozumienie dziedzictwa regionu.

119 Rue Pharaon, Mar Mikhael, P.O.Box 175743, Bejrut.

Restauracja: Em Sherif Café 

Bez względu na porę dnia, w której znajdujesz się, atmosfera jest zawsze przyjazna dzięki uroczym pracownikom, którzy chętnie przeprowadzą Cię przez długie listy menu. To świetne miejsce na szybkie lunche biznesowe, a jeśli nie śpieszycie się  usiądźcie na tarasie i rozkoszujcie się widokiem

Minet El Hosn, Downtown, Bejrut

Studio projektanta: Sandra Mansour 

Jeżeli marzysz o   hipnotyzującej sukienki , to dobrze trafiłaś. Jej kreatywność nie zna granic. Sandra Mansour spędza wiele czasu w swoim studio  wraz z zespołem szwaczek, udoskonalając najbardziej zawiłe szczegóły haftu i nadruku, aby zastosować je do wszystkich rodzajów tkanin i tekstyliów.

275 Gouraud Street, Sector 29. Gemmayze, P.O. Box 112016, Bejrut

Platforma designu: Cherine Magrabi Tayeb

Cherine Magrabi Tayeb to niewiarygodnie stylowa, niezwykle inteligentna bizneswoman z wielką pasją do sztuki. Sześć lat temu, wraz z dyrektorem działu marketingu w jej firmie rodzinnej, Magrabi Optical, założyła organizację non-profit House of Today, platformę projektową, która rozwija  kariery początkujących talibów w Libanie.

Starco, Bloc B, 11th Floor, Bejrut. 

Miejsce na imprezę: O1NE Beirut 

O1NE jest dziełem mistrza nocnego życia Bejrutu, Chafica El Khazena i  brata Sari. Naładowana graffiti, monolityczna struktura od listopada do maja tętni życiem niemal co wieczór. Wejdźcie  do środka, a będziecie  zaskoczeni   systemem wizualnym i dźwiękowym.

Beirut Waterfront, Downtown, Bejrut.

Marka, którą musisz poznać: Jessica K 

Znana z dbałości o szczegóły, kolorowe, codzienne ubrania są artystycznie prezentowane w jej  minimalistycznym studio na poddaszu. Stwórz swój strój za pomocą pary kolczyków Jessica K maxi i masz gwarancję, że poczujesz się gotowa na każdą okazję.

Monroe Hotel, Kennedy Street, P.O. Box 114850, Bejrut.

Mekka designu: Orient 499

Frank Luca i Aida Kawas są dumnymi założycielami  mekki dla wszystkich rzeczy na Bliskim Wschodzie. Kierując się wspólną pasją do rzemieślniczego dziedzictwa regionu, postanowili otworzyć przestrzeń, aby świętować, odkrywać na nowo i utrzymywać przy życiu cenne rzemiosło. Rezultatem jest eklektyczna, a jednocześnie harmonijna oferta urządzeń domowych, mebli i mody, wytwarzana przez rozległą sieć kotłów, rzemieślników ze szkła, producentów mydła, tkaczy, ludzi z branży stolarki budowlanej i couturierów, z którymi pracują. Gwarantuję, że stracisz poczucie czasu kręcąc się po różnych pokojach – i nie przegap ukrytego podwórza na tyłach sklepu!

Omar Daouk Street, Mina El Hosn, Bejrut.

Salon urody: Dr Dany Touma

Nazwisko, które należy poznać jeśli potrzebujesz konsultacji lub leczenia skóry, to Dr Touma w The Skin Clinic. Jego kwalifikacje nie mają sobie równych, a jego najnowocześniejsze udogodnienia oferują najbardziej zaawansowane usługi dermatologiczne.

Capital Plaza Building, ground floor, Dr. Fawzi Daouk street, Mina El Hosn, Bejrut.

Jedyna w swoim rodzaju biżuteria: Nada Le Cavelier

Nada Le Cavelier od trzydziestu lat projektuje biżuterię, a po zakończeniu wojny domowej w Libanie, otworzyła własny butik w centrum Bejrutu. Jej pierwsze kreacje po mistrzowsku zestawiły antyczne materiały i archeologiczne artefakty z nowoczesnymi, wibrującymi kamieniami, opowiadając o jej głębokim szacunku dla minionej przeszłości oraz o jej pozytywnym spojrzeniu na to, co dopiero nadejdzie. Są to naprawdę wyjątkowe dzieła, które mają stać się pamiątkami współczesności.

Sursock Street No. 108, Achrafieh Bejrut

admin