Nostalgiczna opowieść o spokojnym Egipcie

TWELVEPIECES to minimalistyczna, street stylowa  marka odzieży , założona w styczniu 2017 r.  Dyrektorem kreatywnym marki został duński projektant, pochodzenia egipskiego Amir Hassan, który dopiero co ukończył  VIA University College w Aarhus. Jak sam mówi, używa swoich projektów jako osobistej formy rewolucji, w obronie sprawiedliwości w swoim kraju pochodzenia.

 Jego moda inspirowana jest kulturą arabską. Kolekcja „The Spring” pokazuje różne odcienie pustyni, przypominające egipski krajobraz. „Jeśli spacerujesz ulicami Kairu, wszędzie widzisz odcienie ziemi i piasku. Nawet jak dotkniesz materiału na bazarze w Kairze, to wiesz, że pochodzi stąd”. Kolekcja składa się z dwunastu modeli, z których każdy jest produkowany zaledwie dwanaście razy, co prowadzi do ograniczonej ilości sztuk. Poprzez tę koncepcję marka stara się promować wyjątkowość i indywidualność.

Jak ujawnia Hassan,  motywem przewodnim najnowszej kolekcji  jest arabska rewolucja wiosenna: wolność, sprawiedliwość, braterstwo i bunt są wartościami przekazywanymi przez ubrania, które są drukowane na odzieży w arabskich literach. „Są dla mnie znaczące i potężne, ponieważ opowiadają historię ludzi, którzy rozpoczęli  bunt, by walczyć o sprawiedliwość i wolność” – wyjaśnia. Oprócz arabskiej kaligrafii, projekty są ozdobione mocnymi symbolami, takimi jak podniesiona pięść, która oznacza solidarność, wsparcie i opór. Znak V, po drugiej stronie, jest gestem pokoju. „Myślę, że bardzo ważne jest reprezentowanie i prezentacja obu stron Egiptu. Choć od wielu lat kraj ten cierpi z powodu różnych dyktatorów i skorumpowanych polityków, ważne jest, aby pozostać pozytywnym i pokazać Egipt i naszą kulturę na szerszą” – dodaje Hassan

admin