Od Pankhurst do Pink: 100 najbardziej inspirujących kobiet ostatnich 100 lat

W ciągu ostatnich 100 lat rola i prawa kobiet zmieniły się nie do poznania. Ale jedyną rzeczą, która pozostała niezmienna, jest liczba inspirujących kobiet na całym świecie. Aby uczcić Dzień Kobiet 2021, stworzyliśmy listę 100 najbardziej inspirujących kobiet ubiegłego wieku. Niektóre są ostoją feminizmu, inne pod pewnymi względnymi niewiadomymi, a niektóre są kontrowersyjne – ale wszystkie one zmieniły świat. 

Drogie Panie, przygotujcie się na sporą dawkę #inspo .

1920

Od lewej: Emmeline Pankhurst, Josephine Baker, Marie Curie ,Mary Pickford

Kto: Emmeline Pankhurst

Dlaczego nas inspiruje: Chociaż nie była idealna, zażądała równości dla kobiety jako przywódczyni ruchu sufrażystek. Jej wysiłki doprowadziły do przyznania w 1918 r. prawa głosu niektórym kobietom.

To, czego nas nauczyła: Nie doceniaj siły nieustraszonej kobiety na własne ryzyko – sufrażystki rzucały się pod konie, przywiązywały łańcuchy do balustrad i głodziły się o prawo do głosowania. 

Kto: Gertrude Ederle

Dlaczego nas inspiruje: Ederle była pierwszą kobietą, która przepłynęła kanał La Manche – i zrobiła to w okularach motocyklowych…

Czego nas nauczyła: Prawdziwa wytrwałość: „Wiedziałam, że można to zrobić, trzeba było, i zrobiłem to”. 

Kto: Helen Keller

Dlaczego nas inspiruje: Straciwszy wzrok i słuch w młodym wieku, Keller przeciwstawiła się oczekiwaniom uzyskania tytułu licencjata i zainspirowała pokolenia jako działacz na rzecz praw osób niepełnosprawnych.

Czego nas nauczyła: Keller odmówiła życia jako typowy „inwalida”. Jej własnymi słowami: „Życie jest albo wielką przygodą, albo niczym”. 

Kto: Bessie Coleman

Dlaczego nas inspiruje: Coleman nie mogła posiadać licencji pilota w USA ze względu na fakt, że była zarówno czarną jak i kobietą. Przeprowadziła się do Francji i została pierwszą kobietą pochodzenia afroamerykańskiego i rdzennego, która zdobyła licencję pilota lotniczego .

Czego nas nauczyła: Czasami myślenie nieszablonowe i naginanie zasad to najlepszy sposób na realizację marzeń. 

Kto: Virginia Woolf

Dlaczego ona nas inspiruje: pisząc do pani Dalloway, w której oszukała rolę „idealnej gospodyni domowej” , zasiała ziarno ruchu feministycznego lat 70.

Czego nas nauczyła: Mów prawdę, a zainspirujesz pokolenia pisarzy. 

Kto: Josephine Baker

Dlaczego nas inspiruje: Baker była amerykańskim potrójnym zagrożeniem, który znalazł sławę z dala od uprzedzeń rasowych we Francji, ale wróciła do swojej ojczyzny, by walczyć z rasizmem z NAACP (Narodowe Stowarzyszenie na rzecz Awansu Ludzi Kolorowych).

Czego nas nauczyła: Baker żyła na własnych warunkach.

Kto: Mary Pickford

Dlaczego nas inspiruje: Pickford była nie tylko królową filmów w latach dwudziestych, ale także współzałożycielką dwóch hollywoodzkich studiów filmowych wraz z mężem.

Czego nas nauczyła: Sukces wymaga zarówno wytrwałości, jak i talentu – Pickford była znana z podejmowania prawie każdej roli, jaką zaproponowano jej w celu zwiększenia jej reputacji. 

Kto: Marie Curie

Dlaczego nas inspiruje: Curie była pionierką, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla, naukowcem, którego badania nad radioaktywnością uratowały niezliczone istoty ludzkie.

Czego nas nauczyła: Wytrwałość: Curie nie mogła uczęszczać na uniwersytet w Polsce (ponieważ była kobietą), więc zdecydowała się przenieść się do Paryża, aby kontynuować naukę. 

Kto: Anna Freud

Dlaczego nas inspiruje: Freud była znanym psychoanalitykiem i założyła w Londynie żłobek, aby opiekować się niemowlętami i dziećmi, które zostały oddzielone od swoich rodzin podczas drugiej wojny światowej.

Czego nas nauczyła: Trudne dzieciństwo, w którym Freud była zmuszona uciekać z Wiednia i nazistów oraz cierpiała na problemy ze zdrowiem psychicznym, nie przeszkodziło jej w późniejszym rozkwicie. 

Kto: Joan Beauchamp Procter

Dlaczego nas inspiruje: Była pierwszą kuratorką gadów w londyńskim zoo, była światowej sławy zoologiem i znawcą węży i jaszczurek.

Czego nas nauczyła:W razie wątpliwości zmień szkołę.

1930

Od lewej: Mary McLeod Bethune, Shirley Temple, Amelia Earhart,Hattie McDaniel

Kto: Hattie McDaniel

Dlaczego nas inspiruje: McDaniel była pierwszą afroameryką aktorką, która przełamała barierę kolorów i otrzymała Oscara za rolę „Mammy” w Przeminęło z wiatrem (mimo to hotel, w którym odbywała się ceremonia, miał 'zasada).

Czego nas nauczyła: Jak utorować drogę hollywoodzkiemu (powolnemu) marszowi ku większej różnorodności – kolejna czarna aktorka, która zdobyła Oscara, pojawiła się prawie 50 lat później (Halle Berry dla Monster’s Ball w 2002 r.) 

Kto: Mary McLeod Bethune

Dlaczego nas inspiruje: Działaczka na rzecz praw obywatelskich, która szukała lepszych możliwości edukacyjnych dla afroamerykańskich dziewcząt.

Czego nas nauczyła: Znana jako „Pierwsza Dama Walki”, McLeod nigdy nie spoczęła w walce o prawa obywatelskie, nawet jeśli wydawało się, że cały kraj jest przeciwko niej. 

Kto: Amelia Earhart

Dlaczego nas inspiruje: Queen of the Air, Earhart była pierwszą kobietą-lotniczką, która przeleciała samotnie nad Oceanem Atlantyckim.

Tego nas nauczyła: Robić wszystko, co w twojej mocy, aby spełnić swoje marzenie, od drobiazgów, takich jak spanie w skórzanej kurtce, aby wyglądała na „znoszoną”, po śmiałe latanie przez oceany w pojedynkę. 

Kto: Elizabeth Cowell

Dlaczego nas inspiruje: Była pierwszą kobietą prezenterką w brytyjskiej telewizji, a jej głos dotarł do milionów w całym kraju.

Czego nas nauczyła: Jak odnieść sukces w branży zdominowanej przez mężczyzn (i jak to zrobić z najbardziej szlifowanym akcentem). 

Kto: Jane Addams

Dlaczego nas inspiruje: Znana jako „matka pracy socjalnej ”, Addams była pierwszą kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za propagowanie pacyfizmu i została opisana jako „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ” ze względu na swój sprzeciw Udział USA w I wojnie światowej

Czego nas nauczyła: Pozostań wierny swoim ideałom: Addams była prezesem Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności do 1929 r. , a następnie przez resztę życia pełniła funkcję honorowego prezesa. 

Kto: Eleanor Roosevelt

Dlaczego ona nas inspiruje: Roosevelt nie była przeciętną pierwszą damą ze względu na jej głośne poparcie dla praw Afroamerykanów i kobiet – ku wielkiemu rozczarowaniu wielu w tamtym czasie.

Tego nas nauczyła: „Rób to, co czujesz w sercu, aby mieć rację – bo i tak zostaniesz skrytykowany. Będziesz przeklęty, jeśli to zrobisz, i przeklęty, jeśli tego nie zrobisz ”.

Kto: Shirley Temple

Dlaczego nas inspiruje: Po lukratywnej karierze aktorki dziecięcej rola Temple jako pioniera świadomości raka piersi w późniejszym życiu mogła uratować tysiące istnień.

Czego nas nauczyła: Porozmawiaj o sprawach, które Cię dotyczą: prawdopodobnie dowiesz się, że nie jesteś sam i możesz w międzyczasie uratować życie. 

Kto: Lilian Wyles

Dlaczego ona nas inspiruje: Wyles była pionierem włączania kobiet do policji i bardziej wrażliwego traktowania kobiet będących ofiarami napaści na tle seksualnym.

Tego nas nauczyła: Użyj swojej mocy, aby chronić tych, którzy nie mogą się obronić. 

Kto: Maria Montessori

Dlaczego nas inspiruje: Twórczyni nowego systemu edukacji, która skupiała się na nauce o rozwoju dziecka. Praca Montessori z dziećmi niepełnosprawnymi i dziećmi ze slumsów Rzymu odróżnia ją od przeciętnego wychowawcy.

Czego nas nauczyła: Dzieci zasługują na wybór, wolność i najlepszą możliwą edukację niezależnie od ich pochodzenia i korzyści jakie daje im życie. 

Kto: Georgia O’Keeffe

Dlaczego nas inspiruje: „Matka amerykańskiego modernizmu”, O’Keeffe odrzuciła swoje tradycyjne szkolenie i stworzyła zupełnie nowy ruch artystyczny.

Czego nas nauczyła: Zaufaj swojemu instynktowi: od drapaczy chmur po krowie czaszki. O’Keeffe potrafiła przekształcić przedmioty codziennego użytku w ikony Ameryki. 

1940

Od lewej: Gwendolyn Brooks, Hedy Lamarr, Noor Inayat Khan , Vera Lynn

Kto: Hedy Lamarr

Dlaczego nas inspiruje: Aktorka i naukowiec. Jej praca nad systemem naprowadzania drogą radiową dla torped alianckich podczas drugiej wojny światowej przyczyniła się do rozwoju nowoczesnej technologii Bluetooth i Wi-Fi.

To, czego nas nauczyła: Piękno i mózg nigdy się nie wykluczają. 

Kto: Sophie Scholl

Dlaczego nas inspiruje: Niemiecka studentka i członkini antyfaszystowskiego Ruchu Białej Róży. Scholl została stracona za jej antynazistowskie przekonania.

Czego nas nauczyła: Bez względu na to, jak wysokie są stawki, musimy walczyć o słabszych.

Kto: Vera Lynn

Dlaczego nas inspiruje: Piosenkarka, która przyniosła radość siłom brytyjskim podczas drugiej wojny światowej hitami, takimi jak We’ll Meet Again i The White Cliffs of Dover.

Czego nas nauczyła: Znaczenie muzyki może przynieść szczęście tak wielu. 

Kto: Naomi Parker Fraley

Dlaczego nas inspiruje: Jej niezłomna determinacja na wojennym plakacie „Możemy to zrobić” zainspirowała całe pokolenie Amerykanek do pomocy w wysiłkach wojennych.

To, czego nas nauczyła: Pozostawanie z tyłu powoduje, że naprawdę wierzysz. 

Kto: Baroness Trumpington

Dlaczego nas inspiruje: Baronowa łamała szyfry w Bletchley Park podczas drugiej wojny światowej, aw wieku 91 lat próbowała codziennie uczęszczać do Izby Lordów.

Czego nas nauczyła: Film nigdy nie przestaje nas nakłaniać. 

Kto: Irena Sendler

Dlaczego nas inspiruje: Ta polska pielęgniarka, czasami nazywana kobietą Schindler, przemycała tysiące żydowskich dzieci z warszawskiego getta (iz dala od pewnej śmierci) na początku lat czterdziestych XX wieku.

Czego nas nauczyła: Bez względu na okoliczności, zawsze musimy robić to, co słuszne. Działania Sendlerowej narażały jej życie, a także życie jej rodziny i przyjaciół, a jednak wiedziała, co musi zrobić. 

Kto: Judy Garland

Dlaczego nas inspiruje: Garland, najmłodsza laureatka nagrody Cecila B. DeMille’a za całokształt twórczości w branży filmowej, lśniła na scenie i ekranie pomimo tragicznego życia poza kamerą, w którym dominowały złamane serce i problemy z uzależnieniami.

Czego nas nauczyła: „Zawsze bądź pierwszorzędną wersją siebie, a nie drugorzędną wersją kogoś innego”. 

Kto: Gwendolyn Brooks

Dlaczego nas inspiruje: Oprócz roli poetki i nauczyciela, Brooks była pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła nagrodę Pulitzera za swój tomik poezji Annie Allen, w którym opowiadała o młodości Afroamerykanki.

Czego nas nauczyła: Czasami trzeba powiedzieć ludziom coś, czego nie chcą słyszeć. Jak to ujął Brooks: „Mówcy prawdy nie zawsze są do przyjęcia”. 

Kto: Eleanor Lambert

Dlaczego nas inspiruje: Oprócz zarządzania artystami, takimi jak Jackson Pollock i Jacob Epstein, Lambert była współzałożycielem MoMa i pierwszego New York Fashion Week

Czego nas nauczyła: Moda jest formą sztuki, a projektanci z całego świata powinni być celebrowani. Pokaz mody „Bitwa o Wersal” z 1973 r. Udowodnił to, gdy postawił amerykańskich projektantów przeciwko ich francuskim odpowiednikom. 

1950

Od lewej: Ella Fitzgerald, Marilyn Monroe, Rosalind Franklin ,Rose Heilbron QC

Kto: Marilyn Monroe

Dlaczego nas inspiruje: Mistrzyni odkryć, połączenie piękna i biznesowego know-how Monroe uczyniło ją niezapomnianą.

Czego nas nauczyła: Jak być ikoną kultury 101 (i jak sprawić, by Happy Birthday To You była najseksowniejszą piosenką na świecie). 

Kto: Bettie Page

Dlaczego nas inspiruje: Modelka przesuwająca granice, znana ze swoich naładowanych erotycznie zdjęć pin up.

Tego nas nauczyła: Kobiety powinny celebrować swoją seksualność – wyobrażenie jednej kobiety o prymitywności jest wyobrażeniem o prudzy u innej. 

Kto: Edith Summerskill

Dlaczego nas inspiruje: Posłanka, która walczyła o równe prawa wszystkich kobiet, niezależnie od ich stanu cywilnego.

Czego nas nauczyła: Summerskill w swoich „Listach do mojej córki” skłoniła nas do zakwestionowania status quo ról płciowych. Jej poglądy na temat tego, ile kobiet udało się nakłonić pomimo ograniczeń nałożonych na nie przez społeczeństwo, znacznie wyprzedzały swoje czasy. 

Kto: Rosalind Franklin

Dlaczego nas inspiruje: W dużej mierze przeoczony członek zespołu, który odkrył strukturę podwójnej helisy DNA.

Czego nas nauczyła: Musimy świętować nasze osiągnięcia, nawet jeśli inni tego nie robią (lub, w tym przypadku, starają się celowo ignorować Twój wkład). 

Kto: Królowa Elżbieta II

Dlaczego nas inspiruje: Zasiadając na tronie w wieku zaledwie 25 lat, królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym brytyjskim monarchą i żeńską głową państwa.

Czego nas nauczyła: Zawsze iść z duchem czasu – Królowa Elżbieta II przeszła przez prawie każde wydarzenie życiowe, jakie można było sobie wyobrazić, podczas jej urzędowania na tronie i pozostała uwielbiona przez brytyjską opinię publiczną. 

Kto: Grace Lee Boggs

Dlaczego nas inspiruje: Boggs była niezwykle szanowaną działaczką na rzecz praw obywatelskich i praw pracowniczych, szczególnie koncentrując się na swojej pracy w amerykańskim centrum motoryzacyjnym w Detroit.

Czego nas nauczyła: Bycie dobrym człowiekiem wymaga pracy i poświęcenia: „Miłość nie dotyczy tego, co zrobiliśmy wczoraj; chodzi o to, co będziemy robić dzisiaj, jutro i pojutrze ”. 

Kto: Ella Fitzgerald

Dlaczego nas inspiruje: Po traumatycznym dzieciństwie Fitzgerald stała się pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła nagrodę Grammy w 1959 roku.

Czego nas nauczyła: Fitzgerald swoim niezrównanym głosem i charakterystycznym scatowym stylem przyniosła muzykę jazzową do zupełnie nowej publiczności. 

Kto: Grace Kelly

Dlaczego nas inspiruje: Ingénue, ulubiona Hitchcocka, a później Princess of Monaco.

Czego nas nauczyła: Po prostu życie naprawdę czasami może być bajką. 

Kto: Sheila Van Damm

Dlaczego nas inspiruje: Czołowa zawodniczka rajdów samochodowych. Udowadniając, że jej zainteresowania były niezwykle zróżnicowane, była właścicielką londyńskiego Windmill Theatre.

Czego nas nauczyła: Życie na szybkim torze może być wspaniałe. 

Kto: Rose Heilbron QC

Dlaczego ona nas inspiruje: Jedna z pierwszych dwóch kobiet, które otrzymały nominację na królewską radę i pierwsza kobieta, która poprowadziła angielski proces o morderstwo.

Czego nas nauczyła: Czasami najlepszym sposobem aby udowodnić swoją wartość, są zarówno działania, jak i słowa: jeden z „klientów” Heilbron, notoryczny gangster opisał ją jako „największego prawnika w historii”. 

1960

 Od lewej: Maya Angelou, Rosa Parks, Yoko Ono, Mary Quant

Kto: Yoko Ono

Dlaczego nas inspiruje: Ono była radykalną performerką i współpracowała z Johnem Lennonem.

Czego nauczyła nas: „Wszystko, co mówimy, to dać szansę pokojowi”. 

Kto: Rosa Parks

Dlaczego nas inspiruje: Parks była sekretarzem NAACP, działaczką na rzecz praw obywatelskich i „matką ruchu”.

Czego nas nauczyła: „Każdy człowiek musi żyć swoim życiem jako wzór dla innych”. Parks z pewnością to pokazała, kiedy odmówiła oddania swojego miejsca dla białego mężczyzny, co wywołało bojkot Montgomery Bus – ważny symbol ruchu na rzecz praw obywatelskich.

Kto: Helen Bamber

Dlaczego nas inspiruje: Bamber była wybitnym działaczem przeciwko torturom, która pracowała z ocalałymi z Holokaustu w latach czterdziestych i była pierwszą Prezydentem Amnesty International w Wielkiej Brytanii.

Czego nas nauczyła: Prawa człowieka są uniwersalne i należy je chronić za wszelką cenę. 

Kto: Indira Gandhi

Dlaczego ona nas inspiruje: Gandhi była jedyną kobietą premier Indii i stworzyła historyczne porozumienie Simla z 1972 r. o zakończeniu wojny między Indiami a Pakistanem.

Czego nas nauczyła: „Przebaczenie jest cnotą odważnych” – po krwawym konflikcie między Indiami a Pakistanem po rozbiorach, Gandhi musiała zawrzeć te słowa, aby zapewnić sobie nadzieję na pokój.

Kto: Valentina Tereshkova

Dlaczego nas inspiruje: Jej skromne pochodzenie jako pracownik tekstylny, jej entuzjazm do spadochroniarstwa i fakt, że była pierwszą kobietą, która poleciała w kosmos.

Czego nas nauczyła: Sięgaj dalej po swój następny cel.

Kto: Dame Judi Dench

Dlaczego nas inspiruje: Dame Judi działa konsekwentnie od ponad 60 lat i wbrew powszechnemu przekonaniu zapoczątkowała rolę Sally Bowles w Kabarecie.

Czego nas nauczyła: Rola nie ma znaczenia; tylko występ. Oscar dla najlepszej aktorki drugoplanowej Judi za osiem minut w filmie Zakochany Szekspir dowodzi tego raczej dobrze.

Kto: Barbra Streisand

Dlaczego nas inspiruje: Jest piosenkarką, aktorką i członkinią (nieoficjalnego) ekskluzywnego klubu EGOT dla ludzi, którzy zdobyli nagrody Emmy, Grammy, Oscara i Tony.

Czego nas nauczyła: Dąż do doskonałości. „Nazywano mnie wieloma imionami, takimi jak perfekcjonista, trudna i obsesyjna. Myślę, że potrzeba obsesji, poszukiwania szczegółów, aby każdy artysta był dobry ”. 

Kto: Audrey Hepburn

Dlaczego nas inspiruje: Nie było niczego, czego Audrey Hepburn nie mogłaby zrobić: była humanitarystką, tancerką, aktorką i członkinią holenderskiego ruchu oporu.

Czego nas nauczyła: „Nie ma rzeczy niemożliwych, samo słowo mówi:„ Jestem możliwy! ”

Kto: Coretta Scott-King

Dlaczego nas inspiruje: Liderka praw obywatelskich w latach 50. i 60. oraz godna partnerka architekta ruchu na rzecz praw obywatelskich Martina Luthera Kinga Jr.

Czego nas nauczyła: Pracować na rzecz wszystkich ofiar prześladowań, niezależnie od tego, czy są dyskryminowane ze względu na rasę, seksualność czy płeć.

Kto: Maya Angelou

Dlaczego nas inspiruje: Autorka przełomowej autobiografii „I Know Why The Caged Bird Sings” i działaczka na rzecz praw obywatelskich.

To, czego nas nauczyła: „Nauczyłam się, że ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, zapomną o tym co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną, jak sprawiłeś, że się czują”. 

1970

Od lewej: Vivienne Westwood, Kate Bush, Gloria Steinem, Angela Davis

Kto: Margaret Thatcher

Dlaczego nas inspiruje:Thatcher awansowała w szeregach politycznych i została pierwszą kobietą premier Wielkiej Brytanii.

Czego nas nauczyła: Thatcher, kontrowersyjna postać, zasłużyła na swój przydomek „Żelazna Dama”, odmawiając ustąpienia podczas strajków górników lub konfliktu na Falklandach.

Kto: Germaine Greer

Dlaczego nas inspiruje: Greer, autorka The Female Eunuch, była wiodącym głosem feministki drugiej fali, ale jej obecne poglądy na feminizm inkluzywny niestety nie są postępowe.

Czego nas nauczyła: Wyzwolić się z ucisku patriarchatu.

Kto: Angela Davis

Dlaczego nas inspiruje: Davis był amerykańskim działaczem politycznym, była przywódcą Komunistycznej Partii USA i autorem.

Czego nas nauczyła: Musimy wstać i być policzeni, aby się zmienić, bez względu na koszty osobiste. 

Kto: Jayaben Desai

Dlaczego nas inspiruje: Lider strajków w sporze fabrycznym w Grunwick, podczas którego grupy robotników wywodzących się głównie z Azji Południowej rozpoczęły strajk, aby zaprotestować przeciwko nieuczciwym warunkom pracy.

Tego nas nauczyła: Nigdy nie ignorować roli kolorowych kobiet w historii feminizmu.

Kto: Gloria Steinem

Dlaczego nas inspiruje: Amerykańska feministka, dziennikarka i działaczka polityczna, której tajne dziennikarstwo jako króliczek Playboya jest nadal złotym standardem dla pierwszoosobowego exposé.

Czego nas nauczyła: „Prawda was wyzwoli, ale najpierw was wkurzy”.

Kto: Kate Bush

Dlaczego nas inspiruje: Jej debiutancki singiel Wuthering Heights był pierwszym singlem numer 1 w Wielkiej Brytanii napisanym przez kobietę i trafił na pierwsze miejsce, gdy Bush miał zaledwie 19 lat.

Czego nas nauczyła: Aby kierować naszymi karierami i podejmować własne decyzje – Bush musiała mocno naciskać, aby Wuthering Heights był głównym singlem. Reszta, jak mówią, to historia. 

Kto: Pam Grier

Dlaczego nas inspiruje: Grier wykonała wiele własnych akrobacji, występując w przełomowych filmach o wyzysku z lat 70. i jest wielką filantropką, której bliskie są jej sprawy, w tym prawa zwierząt i organizacje charytatywne związane z HIV / AIDS.

Czego nas nauczyła: Za jej zdolność do kopania tyłków, nabierania nazwisk i bolesnego wyglądu podczas robienia tego, Grier została nazwana pierwszą gwiazdą akcji.

Kto: Gilda Radner

Dlaczego nas inspiruje: Jej tragiczna śmierć z powodu raka jajnika, będąca częścią oryginalnego składu programu Saturday Night Live, podniosła świadomość choroby i uniemożliwiła wielu innym kobietom ten sam los.

Czego nas nauczyła: Kobiety są zabawne. Nie potrzeba „jeśli”, „i” czy „ale”

Kto: Katharine Graham

Dlaczego nas inspiruje: Pierwsza w historii kobieta dyrektor generalna firmy z listy Fortune 500 i redaktorka Washington Post – Meryl Streep gra ją obecnie w przeboju The Post.

Czego nas nauczyła: „Kochać to, co robisz i czuć, że ma to znaczenie – czy może być coś fajniejszego?” 

Kto: Cilla Black

Dlaczego nas inspiruje: Cilla miała udaną karierę wokalną, była kumplą Beatlesów i była instytucją sobotniego wieczoru jako ukochana prezenterka Blind Date.

Czego nas nauczyła: Czasami najlepszym sposobem na przetrwanie jest „śmiech lorra lorra”. 

1980

Od lewej: Diane Abbott, Madonna, Oprah Winfrey, Jane Fonda

Kto: Madonna

Dlaczego nas inspiruje: Królowa Popu jest także królową nowych wynalazków, najlepiej sprzedającą się artystką wszechczasów, odpowiedzialną za wprowadzenie voguingu do głównego nurtu.

Czego nas nauczyła: „Jestem twarda, jestem ambitna i dokładnie wiem, czego chcę. Jeśli to sprawia, że jestem suką, w porządku. ”

Kto: Julie Bindel

Dlaczego nas inspiruje: Radykalna feministka i współzałożycielka grupy Justice for Women zajmującej się reformą prawa, która wspiera ofiary przemocy domowej.

Czego nas nauczyła: Chronić nasze siostry. 

Kto: Oprah Winfrey

Dlaczego nas inspiruje: Oprah jest największym potentatem medialnym: jest prowadzącą talk show, mówcą motywacyjnym i filantropem wśród dziesiątek innych karier.

Czego nas nauczyła: Kobiety mogą być odnoszącymi sukcesy impresariami.

Kto: Wangaari Mathaai

Dlaczego nas inspiruje: Mathaai była pierwszą afrykańską kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za „wkład w zrównoważony rozwój, demokrację i pokój”.

Czego nas nauczyła: Siła ruchów oddolnych – razem kobiety są potężne. 

Kto: Diane Abbott

Dlaczego nas inspiruje: Polityk brytyjskiej Partii Pracy i pierwsza czarna kobieta, która zasiadła w Izbie Gmin, kiedy została wybrana na posła w 1987 roku.

Czego nas nauczyła: Jej przemówienie Izby Gmin z 2008 r. Przeciwko 42-dniowemu aresztowaniu przed postawieniem zarzutów mrowi kręgosłupem w swojej prawdziwości i błyskotliwości.

Kto: Vigdis Finnbogadottir

Dlaczego nas inspiruje: Finnbogadottir była pierwszą na świecie demokratycznie wybraną bezpośrednio kobietą-prezydentem i najdłużej sprawującą funkcję głowy państwa.

Czego nas nauczyła: Utorowała drogę kobietom-liderkom na całym świecie. Jesteśmy też całkowicie zakochani w jej osobistym haśle „Nigdy nie zawiedź kobiet”.

Kto: Wendy Henry

Dlaczego nas inspiruje: Dziennikarka i miłośniczka psów, jest często opisywana jako pierwsza redaktorka na Fleet Street ze względu na jej pracę w News of the World.

Czego nas nauczyła: Żadna branża nie jest niedostępna dla kobiet. 

Kto: Alison Bechdel

Dlaczego nas inspiruje: Tworząc test Bechdela, ujawniła na ekranie nierówność między mężczyznami i kobietami.

Czego nas nauczyła: Nierówności między płciami nie należy tolerować w żadnym medium.

Kto: Jane Fonda

Dlaczego nas inspiruje: Była aktywistką przeciwko wojnie w Wietnamie, a później zainspirowała całe pokolenie kobiet do aktywności dzięki swoim filmom fitness.

Czego nas nauczyła: Ponowne odkrycie jest możliwe w każdym wieku: „Nigdy nie jest za późno – nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa, nigdy nie jest za późno na szczęście”.

Kto: Martina Navratilova

Dlaczego nas inspiruje: Navratilova jest jedną z niezrównanych królowych dworu od prawie 40 lat i jest otwartą zwolenniczką praw LGBT.

Czego nas nauczyła: Jak utrzymać udaną karierę sportową przez niewiarygodną liczbę lat. 

1990

Od lewej: Spice Girls, Princess Diana, Ruth Bader Ginsburg, Lil’ Kim

Kto: Gwen Stefani

Dlaczego nas inspiruje: Jej liryczna szczerość zainspirowały całe pokolenie Riot Grrrls.

Czego nas nauczyła: Kobiety potrafią kołysać się tak samo mocno jak mężczyźni, a ich teksty mogą poruszyć nas do łez.

Kto: Benazir Bhutto

Dlaczego nas inspiruje: Bhutto był premierem Pakistanu i pierwszą kobietą, która stanęła na czele demokratycznego rządu w kraju muzułmańskim.

Czego nas nauczyła: Znaczenie demokracji.Bhutto powiedziała, że jest to „konieczne dla pokoju i osłabienia sił terroryzmu”.

Kto: Księżna Diana

Dlaczego nas inspiruje: Jej życie zostało tragicznie przerwane, ale jej inspirująca praca z osobami cierpiącymi na AIDS i kampanie przeciwko minom oznacza, że Diana naprawdę była „Księżniczką ludu”.

Czego nas nauczyła: Każdy w społeczeństwie zasługuje na to, by mieć głos.

Kto: Sinead O’Connor

Dlaczego nas inspiruje: Jej wersja „Nothing Compares 2U”, ogolona głowa i aktywizm przeciwko wykorzystywaniu dzieci w Kościele katolickim uczyniły z niej prawdziwe buntownicze serce.

Czego nas nauczyła: Odważ się być sobą.

Kto: Lil ’Kim

Dlaczego nas inspiruje: Raperka, piosenkarka i zwolenniczka LGBT, Lil ’Kim była jedną z pierwszych kobiet, które upierały się, że kobiety należały do ​​sceny rapowej lat 90., nie przepraszając jednocześnie za swoją seksualność.

Czego nas nauczyła: Nie przepraszaj za siebie.

Kto: Ruth Bader Ginsburg

Dlaczego nas inspiruje: Bader Ginsburg jest naszym prawnym idolem, sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych i współzałożycielka Projektu Praw Kobiet w American Civil Liberties Union.

Czego nas nauczyła: Poprzez swoje różne werdykty, wspierające prawa kobiet, sprawy LGBT i równość rasową.

Kto: Marilyn Vos Savant

Dlaczego nas inspiruje: Dzięki swojemu rekordowemu IQ, rozwiązaniu przez Vos Savant problemu matematycznego i jego następstwom stała się ikoną feministki (i intelektualistki).

Czego nas nauczyła: Trzymać się naszych wartości.

Kto: Spice Girls

Dlaczego nas inspirują: pięć brytyjskich dziewczyn o absurdalnych pseudonimach zdołało zrewolucjonizować światową scenę muzyki pop i nie brały do ​​niewoli żadnych jeńców.

Czego nas nauczyły: Po prostu Girl Power

Kto: Eve Ensler

Dlaczego nas inspiruje: amerykańska dramatopisarka, performerka, feministka i aktywistka, najbardziej znana ze spektaklu The Vagina Monologues.

Czego nas nauczyła: Brać pod uwagę doświadczenia wszystkich kobiet i nie bać się modyfikować swojej opinii. sztuka była wcześniej krytykowana jako transfobiczna, więc Ensler napisała nowy monolog z perspektywy trans-kobiety, aby rozwiązać ten problem. 

Kto: Lisa Simpson

Dlaczego ona nas inspiruje: OK, jest fikcyjna, ale jest feministką.

Czego nas nauczyła: „Zaufaj sobie, a osiągniesz wszystko”. 

Rok 2000

Od lewej: Pink, Beyoncé, Doreen Lawrence , J.K. Rowling

Kto: Pink

Dlaczego nas inspiruje: Pink, trzykrotna zdobywczyni nagrody Grammy, była przekleństwem hiperseksualności gwiazd z lat dziewięćdziesiątych.

Czego nas nauczyła: Nie musisz zmieniać tego kim jesteś, aby odnieść sukces.

Kto: Beyoncé

Dlaczego nas inspiruje: Beyoncé Knowles, 22-krotna zdobywczyni nagrody Grammy, jest samodzielnie odpowiedzialna za jedne z najlepszych piosenek popowych ostatnich 20 lat.

Czego nas nauczyła: Poświęcenie jest wszystkim: młoda Beyoncé rzekomo biegała po okolicy, śpiewając na całe gardło, aby zwiększyć swoją wytrzymałość do występów na scenie. 

Kto: Emma Watson

Dlaczego nas inspiruje: Watson, najlepiej znana jako Hermiona Granger w filmach o Harrym Potterze, stała się otwartym głosem w walce o prawa kobiet na świecie i o to, jak mężczyźni powinni bardziej angażować się w feminizm.

Czego nas nauczyła: „Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni czuć się silni ”.

Kto: J.K. Rowling

Dlaczego nas inspiruje: Rowling wniosła magię czytania do nowego pokolenia i ma teraz najlepiej sprzedającą się serię książek wszechczasów.

Tego nas nauczyła: Liczy się jakość pomysłu. Rowling skończyła swój pierwszy rękopis na ręcznej maszynie do pisania. 

Kto: Susan Solomon

Dlaczego nas inspiruje: Solomon, chemik zajmujący się atmosferą, wraz ze swoim zespołem jako pierwszy przypisał dziurę w warstwie ozonowej CFC, takim jak te stosowane w aerozolach i czynnikach chłodniczych.

Czego nas nauczyła: Jedna kobieta może zmienić przyszłość całej planety.

Kto: Doreen Lawrence

Dlaczego nas inspiruje: Matka Stephena Lawrence’a, londyńskiej nastolatki zamordowanej w rasistowskim ataku w 1993 roku, od tego czasu stała się prominentną działaczką przeciwko przemocy na tle rasowym, członkinią Izby Lordów i najbardziej inspirującą londyńczyką Sadiqa Khana.

Czego nas nauczyła: Współczucie może kwitnąć wszędzie, nawet jeśli jest wymuszone sytuacją przeciwności i nienawiści. 

Kto: Helena Morrissey

Dlaczego nas inspiruje: Morrissey jest wysoko postawioną kobietą na stanowiskach kierowniczych i byłym dyrektorem generalnym, która również założyła klub 30%, aby walczyć o większą reprezentację kobiet w zarządach firm.

Czego nas nauczyła: Przy odpowiednim wsparciu (w przypadku Morrisseya rolę tę pełni jej mąż pozostający w domu), można mieć to wszystko.

Kto: Kacey Ainsworth

Dlaczego nas inspiruje: jej delikatny portret Little Mo w opowiadaniu o przemocy domowej w Eastenders wysunął tę kwestię na pierwszy plan w świadomości publicznej.

Czego nas nauczyła: Przemoc w rodzinie może w każdej chwili dotknąć każdego i należy ją traktować poważnie. 

Kto: Britney Spears

Dlaczego nas inspiruje: Była najmłodszą artystką nagrywającą, która kiedykolwiek otrzymała gwiazdę w Hollywood Walk of Fame i od czasu filmu o tematyce licealnej wpływ Britney na scenę muzyczną był niezaprzeczalny .

Czego nas nauczyła: Dobrze jest rozmawiać o swoich demonach: „Sukces nie polega na zdobywaniu czegoś; to bycie szczęśliwym z tego, kim jesteś ”.

Kto: Finn Mackay

Dlaczego nas inspiruje: Założycielka London Feminist Network, grupy odpowiedzialnej za wznowienie marszów „Reclaim the Night”, Mackay jest oddaną radykalną feministką.

Czego nauczyła nas: „Jeśli mamy naprawić nasz niezrównoważony świat, musimy pozbyć się patriarchatu jako systemu zarządzania społecznego”. 

2010/2020

Od lewej: Meghan Markle, Malala Yousafzai, Kim Kardashian,Serena Williams

Kto: Malala Yousafzai

Dlaczego nas inspiruje: Yousafzai przeżyła próbę zabójstwa talibów w odwecie za jej aktywizm na rzecz edukacji dziewcząt i została najmłodszym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Czego nas nauczyła: W wieku 20 lat już zmienia świat swoimi słowami i pracą.

Kto: Rodzina Kardashians

Dlaczego nas inspirują: Kochają ich lub nienawidzą, Kardashianie stworzyli markę na podstawie ich nazwiska rodowego i pokazali nam różnorodność imion, które można zapisać za pomocą litery „K”.

Czego nas nauczyli: Hejterzy będą nienawidzić ale nie oznacza to, że nie możesz odnieść sukcesu.

Kto: Hillary Clinton

Dlaczego ona nas inspiruje: Od jej propagowania ustawy o przemocy wobec kobiet po negocjacje w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem w 2012 roku, bardziej niż czegokolwiek życzymy, abyśmy mogli nazywać ją Madame President.

Czego nas nauczyła: Nawet w szczękach najbardziej irytującej porażki musimy uczyć się na własnych błędach i dalej walczyć o to, co uważamy za słuszne.

Kto: Meghan Markle

Dlaczego nas inspiruje: Markle nie ma roli, której Markle nie może odegrać, od aktywistki na rzecz praw obywatelskich, przez aktorkę w najlepszym czasie do przyszłej brytyjskiej księżniczki.

Czego nas nauczyła: Jej styl, kariera i poglądy polityczne oznaczają, że Markle wprowadza rodzinę królewską w XXI wiek (szczerze mówiąc, czy im się to podoba, czy nie). 

Kto: Michelle Obama

Dlaczego nas inspiruje: absolwentka Princeton i Harvardu, prawniczka zajmująca się własnością intelektualną i oddana matka. Nie jesteśmy pewni, czy jest coś, czego Michelle Obama nie mogłaby zrobić.

Czego nas nauczyła: Obama jest inspiracją dla młodych dziewcząt na całym świecie.

Kto: Serena Williams

Dlaczego nas inspiruje: Serena Williams, często uważana za najlepszą tenisistkę wszechczasów, jest 23-krotną zwyciężczynią Wielkiego Szlema i wygrała Australian Open 2017 w drugim miesiącu ciąży (!!!)

Czego nas nauczyła: Pozytywne nastawienie do ciała.

Kto: Sheryl Sandberg

Dlaczego nas inspiruje: Sandberg jest dyrektorem operacyjnym Facebooka i założycielką Lean In Foundation, organizacji non-profit oferującej kobietom „ciągłą inspirację i wsparcie, aby pomóc im osiągnąć ich cele”.

Czego nas nauczyła: Być nieustraszonym. Jak to ujęła: „Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?”

Kto: Jacinda Ardern

Dlaczego nas inspiruje: Premier Nowej Zelandii wspiera prawa Maorysów, feminizm i małżeństwa osób tej samej płci.

To, czego nas nauczyła: Kariera na wysokich lotach i rodzina nie wykluczają się wzajemnie

Kto: „The Silence Breakers”

Dlaczego nas inspirują: Te kobiety rozpoczęły „rewolucję odmowy” i powiedziały #TimesUp o seksizmie i molestowaniu w miejscu pracy.

Czego nas nauczyli: Bez względu na rolę jaką pełnisz, w jakiej branży jesteś, masz głos i zasługujesz na to, by Cię wysłuchano.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *