Śladami serialu „Gry o Tron”

„Gra o tron” to bez wątpienia największe widowisko we współczesnej telewizji, ale warto także zwrócić uwagę, jak serial konsekwentnie rehabilituje się, jeśli chodzi o podejście do kobiet. Jeszcze stosunkowo niedawno twórcy produkcji HBO musieli mierzyć się z zarzutami o przedmiotowe traktowanie żeńskich bohaterek i niepotrzebne epatowanie nagością i przemocą w stosunku do nich. Dzisiaj w świecie „Gry o tron” to w dużej mierze właśnie kobiety rozdają karty – niezależnie, czy biorą udział w politycznych rozgrywkach, jak Cersei, Daenerys, Sansa, Yara Greyjoy czy Olenna Tyrell, czy walczą mieczem, jak Arya, Brienne i drużyna Ellarii Sand. Dobrze wie o tym Jon Snow, który przekonuje swoich poddanych, że aby pokonać Białych Wędrowców, nie wystarczy szkolić jedynie mężczyzn. No raczej!

My jednak postanowiliśmy przyjrzeć się fascynującym lokalizacjom, które posłużyły jego twórcom do zbudowania baśniowego tła wydarzeń.

Gaztelugatxe, Hiszpania

Niewiele jest na świecie miejsc równie interesujących i pięknych, co Gaztelugatxe w Kraju Basków. To mała wysepka połączona z lądem krótką, skalistą mierzeją, oddalona o około 30 km od stolicy prowincji Vizcaya – Bilbao. Ma w sobie swego rodzaju magnes. Przebycie 237 kamiennych stopni krętej i stromej drogi sprawia, że przynajmniej jeszcze raz w życiu chce się ją pokonać.

Foto: ALMY

Zumaia, Hiszpania

Miasto położone w północnej Hiszpanii, w baskijskiej prowincji Gipúzkoa.W tej niewielkiej hiszpańskiej miejscowości położona jest  najdłuższa ciągła warstwa skalna na Ziemi. Rozciąga się na długości 8 km, między Debie i Getarii. Według geologów, którzy badają to miejsce, ma ona ok. 100 milionów lat. W warstwie skalnej, nazywanej  „flisz”, można się doszukać licznych skamieniałości

Foto: ALMY

Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik nie na darmo zwany jest „perłą Adriatyku”. Prawie wszystkie zabytki skupiają się wewnątrz niewielkiego powierzchniowo starego miasta, ale jest ich tak dużo, że nie sposób zobaczyć wszystkich w jeden dzień. Dzień jednak na pewno wystarczy, aby przekonać się, że warto tu wrócić.

Foto: ALMY

Ait Ben Haddou, Maroko

Ait Ben Haddou jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Maroku wiosek obronnych ( ksar ). Znajduje się ona na szlaku z Marrakeszu do Quarzazate. Stworzona jest na podobieństwo fortu i tworzy całość z sześciu kazb. Możemy podziwiać tu żółte, wykonane z ubijanej gliny budynki, nad którymi górują ruiny warownego spichrza. Ait Ben Haddou jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Maroko, popularne głównie ze względu na Ksar, który jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Foto: ALMY

Zamek Almodóvar del Río, Hiszpania

Zamek ten położony jest na skalistym wzgórzu, z którego rozciąga się widok na rozległą równinę Gwadalkiwiru. Jego nazwa, którą także przyjęła leżąca u stóp wioska, pochodzi od arabskiego wyrazu Al-Mudawar oznaczającego „bezpieczny”. Grube mury i wysokie baszty na planie czworobocznym wieńczą blanki. Najwyższą wieżą jest donżon Torre Albarrana. Zamek w Almodóvar del Río to jedna z największych atrakcji turystycznych prowincji Kordoba położonej w środkowej części Andaluzji. Jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych twierdz w Hiszpanii, wspaniale przygotowaną dla zwiedzających.

Foto: ALMY

Vík, Islandia

Vik, a właściwie Vík í Mýrdal (czyli „zatoka bagiennej doliny”), to jedno z wielu islandzkich miasteczek rozsianych w wąskim pasie wzdłuż wybrzeży wyspy. Chociaż  ma ono tylko kilkuset mieszkańców, jest jednym z tych zakątków południowej Islandii, w których warto zatrzymać się na dłużej.Samo miasteczko, z racji swoich niewielkich rozmiarów, jest raczej bazą wypadową w pobliskie atrakcyjne miejsca, których w okolicy Viku znajduje się całe mnóstwo. Pierwszym, najbardziej rozpoznawalnym z nich są wysokie na kilkadziesiąt metrów klify, na które można wdrapać się wąską, gruntową drogą podczas kilkudziesięciominutowego spaceru z centrum miasteczka. Podróżując po Islandii można usłyszeć, że te strome skalne ściany są zamieszkane przez maskonury: urocze ptaki o kolorowych dziobach będące jedną z wizytówek wyspy.

Foto: ALMY

Alcazar w Sewilli, Hiszpania

Bajeczne zdobienia, cudowna roślinność, różnorodne budowle, szemrzące fontanny – to można znaleźć za murami Alcazaru w Sewilli. To idealne miejsce dla turystów niezależnie od pory roku. Intrygującym już jest sam fakt, iż Alcázar to najstarszy w Europie pałac królewski zajmowany nieprzerwanie przez władców Hiszpanii. Oczywiście współczesna rodzina królewska nie mieszka tu na stałe, ale do jej dyspozycji wciąż znajduje się część budowli.

Foto: ALMY

Zamek Zafra w Hiszpanii

Castillo de Zafra to zamek z XII wieku. Położony jest na szczycie skały (1400 m n.p.m.) w paśmie Sierra de Caldereros, w pobliżu Guadalajary w środkowej Hiszpanii. Dawniej mieściła się tu forteca Maurów, która w XII wieku padła łupem chrześcijan. Twierdza była ważnym punktem strategicznym na mapie Hiszpanii aż do 1492 roku, kiedy to utraciła dawne znaczenie.Zamek na przestrzeni wieków popadał w ruinę, lecz intensywne prace remontowe ruszyły tu w 1971 roku, dzięki przejęciu twierdzy przez prywatnych właścicieli. Zamek można zwiedzić po otrzymaniu od nich zgody.

Foto: ALMY

Essaouira, Maroko

Essaouira to dawny fenicki port, warowne portowe miasto, założone przez Portugalczyków w połowie XV w., zwane przez nich Mogador. Ta wspaniała twierdza nad Atlantykiem, w biało-niebieskiej tonacji, to idealne miejsce na zakup marokańskiego rękodzieła, szczególnie cenione i znane na całym świecie są wyroby z drewna tui, cedru i hebanu. Piękny port rybacki, okolica murów obronnych z zabytkowymi działami armatnimi, stary Mellah – dzielnica żydowska – to punkty obowiązkowe podczas pobytu w Essaouirze. Spokojna medyna objęta patronatem UNESCO, pełna wąskich, krętych uliczek z uroczymi bielonymi domami, sklepami i galeriami sztuki to serce miasta. Najpopularniejszym i najbardziej fotogenicznym obiektem przyciągającym rzesze turystów są masywne fortyfikacje miejskie, liczące około 250 lat, ciągnące się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.

Foto: ALMY

Bardenas Reales, Hiszpania

Bardenas Reales to rozległe tereny położone w środkowej części doliny rzeki Ebro, na terytorium wspólnoty autonomicznej Nawarry (Navarra). Znajdują się z dala od ludzkich aglomeracji i stanowią rezerwat biosfery UNESCO od 2000 roku. To miejsce z wielu powodów wyjątkowe, oferujące niesamowite przeżycia dla spragnionych odkrywania najciekawszych zakątków naszej planety jak i dla osób prowadzących sportowy tryb życia.

Foto: ALMY

Girona, Katalonia, Hiszpania

Girona licząca około 90 tysięcy mieszkańców to jedno z większych miast Katalonii – południowo – wschodniej części Hiszpanii. Stare miasto to także część uniwersytecka. Tu bowiem znajdują się katedry miejscowej uczelni, a co za tym idzie, co rusz można się natknąć na roześmianych młodych ludzi. Najważniejszym zabytkiem Girony jest katedra. Fasada zdobiona jest twarzami i postaciami ludzkimi, herbami i figurami świętych Piotra i Pawła. Kiedyś na miejscu katedry stał mauretański meczet. W pierwszej połowie XI wieku rozpoczęto budowę katolickiej świątyni. Kontynuowano ją w kolejnych wiekach. Nawa kościoła zaliczana jest do największych na świecie. Gotyckie sklepienie rozpościera się na 22 metry. Wokół nawy usytuowane są ołtarze, których nawet nie starałam się zliczyć. To kaplice fundowane przez bogatych mieszkańców miasta. Uroku świątyni dodaje także kolorowy witraż kontrastujący z szarym kamiennym tłem ścian.

Foto: ALMY

Arboretum w Trsteno, Chorwacja
Arboretum Trsteno zostało założone przez Chorwacką Akademię Nauk w pierwszej połowie XX wieku. Arboretum jest jedynym istniejącym ogrodem botanicznym tego typu w całej Chorwacji. Obejmuje ono obszar około 24 hektarów, a w jego skład wchodzi park gotycko-renesansowy z piętnastowieczną letnią rezydencją oraz park neo-romantyczny założony w XIX wieku. Znajduje się tu również barokowa fontanna z posągiem rzymskiego boga Neptuna oraz nimf. W Arboretum rosną historyczne drzewa oliwne oraz wiecznie zielone drzewa typowe dla klimatu śródziemnomorskiego, jak również ponad 300 różnych egzotycznych roślin z całego świata. Najciekawszymi obiektami przyrody Arboretum są dwa azjatyckie platany. Wznoszą się one ponad Arboretum na wysokość 60 m i mają 5 metrów średnicy. Te giganty imponują starożytnym i nieco egzotycznym wyglądem i liczą już sobie ok. 500 lat.

Foto: ALMY

Trujillo, Hiszpania

Trujillo to małe, niepozorne miasteczko w Estremadurze (hiszp. Extremadura) położone w podobnej odległości kilkudziesięciu kilometrów od największych atrakcji regionu: miast Caceres, Merida, Plasencia oraz Parku Narodowego Monfragüe. Niemal każdy zaułek starej części Trujillo kryje jakiś zabytkowy budynek. To najczystsza magia drzemiąca we wszechobecnych kamiennych murach, opowieść zaklęta w brukowanych uliczkach, leniwym rytmie codziennego życia obserwowanego spod romantycznych arkad otaczających główny plac.

Foto: ALMY

Pałac Verdala, Malta

Pałac Verdala wybudowany został w połowie XVI w. nieopodal dzisiejszej miejscowości Siggiewi, w środkowo-zachodniej części głównej wyspy. Początkowo służył jako pałacyk myśliwski dla rycerzy Zakonu Maltańskiego, ale szybko został przebudowany do formy rezydencji. W XX w. znacznie zyskał na znaczeniu – najpierw był letnią rezydencją brytyjskich gubernatorów Malty, potem siedzibą Muzeum Narodowego. A dziś jest oficjalną letnią rezydencją prezydenta Malty, zamkniętą dla zwiedzających.

Foto: ALMY

Peñíscola, Hiszpania

Peníscola to miasto znajdujące się w hiszpańskiej prowincji Castellon (Walencja), na wybrzeżu Costa de Azahar. Jest to nowoczesny kurort i port z niezwykłą starówką, ulokowaną na wzgórzu półwyspu. Miasto otoczone jest pięknymi, piaszczystymi zatokami i stanowi oazę dla śródziemnomorskiej roślinności, szczególnie drzew pomarańczowych, oliwnych i migdałowych. Ich zapach roznosi się w powietrzu, orzeźwiając w najbardziej upalne dni.

Foto: ALMY

 

admin

12 Comments

 1. Nie sądziłam, ze Hiszpania jest tak malownicza. Nic dziwnego, że większość jest tam nagrywana. Z drugiej strony zastanawia mnie jak bardzo pochłonięci są podróżowaniem i ile czasu zajmuje połączenie tego wszystkiego w jedną całość. Chętnie rozejrzę się za kulisami serialu 🙂 Pozdrawiam

 2. Ojeje. Najbardziej Chciałabym odwiedzić właśnie Hiszpanię. Od zawsze marzy mi się aby tam pojechać. ☺Oglądałam Grę o Tron, bardzo mi się podoba ten film. Pozdrawiam

 3. Piękne miejsca, z chęcią do każdego z nich chciałabym się wybrać! <3
  Pozdrawiam!

  Zapraszam do wspólnej obserwacji.

  lublins.blogspot.com

 4. Widokami z Hiszpanii jestem zauroczona, byłam w Dubrowniku, ale po tym co zobaczyłam u Ciebie mogę swierdzić,że Chorwacja się chowa.
  Tylko dopisać do listy marzeń, cudowne miejsca!
  najbardziej spodobały mi się Bardenas Reales-coś pięknego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *