10 feministycznych filmów, które trzeba zobaczyć, celebrujących osiągnięcia prawdziwych kobiet

Świętuj Dzień Kobiet, oglądając jeden z naszych ulubionych filmów, które celebrują kobiety.

Dzień Kobiet daje nam okazję do podkreślenia wielu osiągnięć kobiet na przestrzeni lat. Aby to uczcić, podsumowaliśmy 10 naszych ulubionych filmów, które przedstawiają kobiece talenty i sukcesy, od naukowców z NASA, które tworzyły historię, po artystki, które przeciwstawiały się wszelkim przeciwnościom, aby osiągnąć międzynarodowe uznanie.

Usiądź wygodnie na sofie i rozkoszuj się osiągnięciami i błyskotliwością kobiet z całego świata.

Frida, 2002

Foto: SHUTTERSTOCK

Salma Hayek przybiera postać Fridy Kahlo w poruszającym obrazie życia prawdziwie kultowego artysty. Meksykańska aktorka – która opowiadała o wstrząsających przeciwnościach, z którymi musiała się zmierzyć, aby opowiedzieć historię Kahlo – dokumentuje udrękę, sztukę i pasję swojego bohatera, opisując siły napędowe jej trzewnej, nawiedzającej pracy i burzliwego związku z mężem Diego Rivera.

Erin Brockovich, 2000

Foto: REX FEATURES

Ta inspirująca historia Erin Brockovich na przegranej pozycji przyniosła Julii Roberts Oscara dla najlepszej aktorki w 2001 roku. Film biograficzny koncentruje się na samotnej matce, która pomogła rzucić na kolana Pacific Gas and Electric Company (PG&E) za dostarczanie mieszkańcom jej miasta trującej wody na wczesnym etapie ”. Pomimo braku wykształcenia prawniczego, praca Brockovicha odegrała kluczową rolę w zmuszeniu firmy do zapłacenia powodom 333 milionów dolarów – największa ugoda, jaką kiedykolwiek zapłacono w procesie z powództwa bezpośredniego w historii Stanów Zjednoczonych.

Sufrażystka, 2015

Foto: COURTESY

Wyreżyserowana przez Sarah Gavron i napisana przez Abi Morgan, to szczera i namiętna opowieść o tym, jak ciężko pracowały kobiety i jak bardzo ryzykowały walczyć o głosowanie. Naśladujemy Carey Mulligan jako Maud, matkę z klasy robotniczej, której pochodzenie jeszcze bardziej odważnie decyduje o wstąpieniu do ruchu. Film nie boi się pokazać makabrycznych realiów ofiar, jakie te kobiety poniosły i niebezpieczeństw, na jakie napotkały w tej walce o prawa człowieka.

Dzika droga, 2014

Foto: REESE WITHERSPOON IN WILD, 2014REX

Jeśli kiedykolwiek kusiło Cię podróżowanie w pojedynkę, ale nie masz dość odwagi, Wild poprosi Cię o jak najszybszą rezerwację lotu. Reese Witherspoon występuje w filmowej wersji autobiograficznej książki Cheryl Strayed o tym, jak przeszła 1100 mil na 2650 mil Pacific Crest Trail w USA, wyruszając w podróż odkrywania siebie i uzdrawiania. Ta pełna energii, szczera miłość jest świadectwem kobiecej męstwa, wytrwałości i determinacji.

Jackie, 2016

Foto: NETFLIX

Portret Natalie Portman pomaga nam zobaczyć na nowo Jackie. Fizycznie jest najbliższą osobą JFK, kiedy został postrzelony, jego krew zakryła jej ubranie, a jego śmierć pozostawiła ją emocjonalnie zniszczoną. Widzimy, jak zmaga się z żalem, będąc zmuszoną do wyprowadzenia siebie i swoich dzieci z Białego Domu – przy zachowaniu wypolerowanej fasady dla publiczności.

Lady śpiewa bluesa, 1972

Foto: ARCHIVE PHOTOS

Występ Diany Ross jako Billie Holiday w Lady Sings The Blues został uznany za jeden z najwspanialszych momentów kinowych 1972 roku, dzięki czemu otrzymała nominację do Oscara. Scena otwierająca jest miażdżąca – spotykamy Holiday zamkniętego w więzieniu, bez środków do życia i prawie bez przyjaciół, a także rozpaczliwie potrzebującego dawki heroiny. Film, luźno oparty na własnych wspomnieniach piosenkarza, opowiada o problemach biedy, rasizmu i uzależnień, z którymi zmierzył się Holiday. Nie ma wątpliwości, że jest to uproszczona relacja z życia piosenkarza, ale i tak warto ją obejrzeć.

Męczeństwo Joanny d’Arc, 1928

Foto: MOVIESTORE/SHUTTERSTOCK

To niemy film oparty na faktycznym zapisie procesu Joanny d’Arc. Renée Jeanne Falconetti zagrała tytułową rolę – swój drugi i ostatni występ na ekranie – po mistrzowsku wcielając się w 19-letnią ikonę feministki, kobietę, która pokonała bariery klasowe i płciowe, aby osiągnąć wielkość. Tutaj widzimy ją postawioną przed sądem za herezję i przebieranie się, wykazującą niezachwianą determinację i łaskę w obliczu tortur. Ten film mógł zostać wydany w 1928 roku, ale jego narracja – młoda kobieta krytykowana i rozdzierana na strzępy przez dominujących mężczyzn jest aż nazbyt aktualna.

Ukryte działania, 2017

Foto: HOPPER STONE/LEVANTINE/KOBAL/SHUTTERSTOCK

Nominowany do Oscara film Ukryte działania celebruje trzy czarne kobiety, które odegrały kluczową rolę w wysłaniu astronauty Johna Glenna (pierwszego Amerykanina, który okrążył Ziemię) w kosmos w 1962 roku. Trio naukowców z NASA – Katherine Goble (później Johnson), Mary Jackson i Dorothy Vaughan – stawić czoła dyskryminacji rasowej, klasowej i płciowej ze strony białych mężczyzn, dla których pracują. Pomimo przeciwności losu, razem rozwijają historię dzięki połączonej wytrwałości, wytrwałości i inteligencji. To żywy, podnoszący na duchu film, w którym będziesz kibicować na ekranie.

A Private War, 2018

Rosamund Pike wciela się w słynną dziennikarkę wojenną Marie Colvin w tej porywającej i potężnej biografii. Wojna prywatna oddaje cześć życiu i śmierci kobiety, która nieustraszenie zgłaszała się ze stref konfliktu. Niezależnie od niebezpieczeństw, Colvin kierowała się chęcią powiedzenia prawdy o okropnościach świata, próbując sprawić, by inni tak samo dbali o ofiary konfliktu. Jej zaangażowanie nie przyszło bez poświęcenia – straciła oko podczas ataku granatem, doznała PTSD w wyniku tego, co widziała, iw 2012 roku zginęła w Homs w Syrii. Namiętny portret niezwykłej kobiety. Private War, to nieodparty powód, by bronić i szanować dziennikarstwo.

Coco Chanel, 2009

Foto: GETTY

Po prostu Coco Chanel zrewolucjonizowała sposób ubierania się kobiet, walcząc o to, aby ubrania dla kobiet były równie wygodne i swobodne jak odzież męska. Odrzuciła wybredne, ograniczone sylwetki tego dnia na rzecz bardziej płynnych, androgynicznych kształtów i stylów. W Coco Chanel widzimy Audrey Tautou jako kultową projektantkę, która wznosi się z biedy do kręgów mody. Jak sugeruje tytuł, film biograficzny koncentruje się na życiu Chanel, zanim osiągnie ona międzynarodowy sukces, przyglądając się wyzwaniom społecznym, przed którymi stanęła po drodze. To godne i wnikliwe spojrzenie na legendę mody, z mnóstwem eleganckich kostiumów dorzuconych na dokładkę.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *