Aktorzy rozmawiają na temat dramatu gazety Washington Post

„Czwarta władza” to historia chyba najważniejszej publikacji amerykańskiego dziennika „The Washington Post”. Dwóje wydawców – Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) wchodzą w posiadanie tajnych dokumentów, które rząd USA ukrywał przed opinią publiczną przez prawie 40 lat. Ich publikacja jest dziennikarskim obowiązkiem, ale również ogromnym ryzykiem – władze grożą, że zniszczą dziennikarzy i doprowadzą do zamknięcia gazety.

Steven Spielberg oparł swój najnowszy film na faktach. „Pentagon Papers” rzeczywiście zostały wykradzione z FBI i przekazane dziennikarzom „The Washington Post”. Kiedy ci zdecydowali się na publikację, Nixon i jego administracja wytoczyli przeciwko gazecie i wydawcom najcięższe działa. Katherine Graham oskarżono o szpiegostwo, kradzież tajnych dokumentów, kiedy odmówiła zaprzestania kolejnych publikacji. Władze próbowały doprowadzić do zamknięcia gazety, w sprawie wypowiedział się również Sąd Najwyższy. W sprawie „Times v. United States” („New York Times” również opublikował dokumenty ujawniające przekręty władzy) Sąd orzekł jednak, że pewne przywileje „czwartej władzy” są nienaruszalne niezależnie od tego, że mogą doprowadzić do upadku rządów.

Washington Post był gospodarzem panelu dyskusyjnego  z reżyserem Stevenem Spielbergiem i obsadą filmu „Czwarta Władza” : Meryl Streep, Tom Hanks, Bob Odenkirk i Bradley Whitford , aby porozmawiać   na temat dramatu o decyzji gazety o opublikowaniu dokumentów Pentagonu w czerwcu 1971 roku.

admin